|
2010 PEACH OPEN
Figure Skating Competition
September 4-5, 2010
Sponsored by the Georgia FSC and sanctioned by the USFSA
|
|
Results:
Events scored with ISU Judging System (IJS)
Events scored with 6.0 (Ordinals) system
101 No-Test A Girls Free Skating
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Maj. | Tie Br. |
1. | Isabella Keaton, Georgia FSC | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Callie Goins , Georgia FSC | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3/2 | |
3. | Rebekah Eubanks, Georgia FSC | 3 | 1 | 1 | 3 | 3 | 5/3 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Elaine Bushey | Salem, S. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Elaine Bushey | Salem, S. C. |
Judge 2 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 4 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 5 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 08:39AM (Competition local time)
102 No-Test B Girls Free Skating
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Maj. | Tie Br. |
1. | Hannah Carleton, Atlanta FSC | 1 | 5 | 2 | 1 | 2 | 4/2 | |
2. | Natasia Rozenberg, Georgia FSC | 3 | 2 | 1 | 4 | 1 | 3/2 | |
3. | Kelly Latsis , Georgia FSC | 2 | 3 | 3 | 2 | 3 | 5/3 | |
4. | Georgia Bolocan, Georgia FSC | 8 | 1 | 6 | 3 | 5 | 3/5 | TOM 9 |
5. | Jordan Lowery, Georgia FSC | 5 | 8 | 7 | 5 | 4 | 3/5 | TOM 14 |
6. | Alyssa Levitt , Atlanta FSC | 4 | 6 | 4 | 8 | 6 | 4/6 | |
7. | Rachel Sinclair, Atlanta FSC | 7 | 4 | 5 | 6 | 7 | 3/6 | |
8. | Cassie Turk, Ice Forum | 6 | 7 | 8 | 7 | 8 | 3/7 | |
| Macy Wilbanks , Georgia FSC | | | | | | | Withdrawn |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Judge 2 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 3 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 4 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Judge 5 | Lee Schaffer | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 09:05AM (Competition local time)
103 Preliminary Girls Free Skating
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Maj. | Tie Br. |
1. | Noella Molloy , Georgia FSC | 1 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3/1 | |
2. | Annabelle Pace , Georgia FSC | 3 | 3 | 3 | 5 | 3 | 4/3 | |
3. | Olivia Wang , Georgia FSC | 2 | 7 | 1 | 3 | 6 | 3/3 | |
4. | Grace Rathbun , Atlanta FSC | 5 | 8 | 4 | 7 | 2 | 3/5 | TOM 11 |
5. | Julia DeCarlo , Birmingham FSC | 6 | 5 | 5 | 2 | 7 | 3/5 | TOM 12 |
6. | Annabelle Woodard, Georgia FSC | 7 | 4 | 6 | 6 | 1 | 4/6 | |
7. | Kiersten Hilderhoff, Georgia FSC | 8 | 6 | 7 | 4 | 5 | 3/6 | |
8. | Sophie Heeden , Georgia FSC | 4 | 2 | 8 | 8 | 8 | 5/8 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 2 | Elaine Bushey | Salem, S. C. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 4 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Judge 5 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 09:40AM (Competition local time)
104 Pre-Juvenile Girls Free Skating
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Maj. | Tie Br. |
1. | Courtney Kloor , Georgia FSC | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4/1 | |
2. | Bonnie DeCarlo , Birmingham FSC | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 5/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 2 | Elaine Bushey | Salem, S. C. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 4 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Judge 5 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 09:42AM (Competition local time)
105 Pre-Preliminary A Girls Free Skating
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Maj. | Tie Br. |
1. | Brenda Svinti , Georgia FSC | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 4/1 | |
2. | Paloma Zavala , Georgia FSC | 4 | 2 | 1 | 3 | 2 | 3/2 | |
3. | Camryn Goins , Georgia FSC | 3 | 3 | 3 | 2 | 3 | 5/3 | |
4. | Nancy Belle Hansford, Georgia FSC | 5 | 4 | 4 | 5 | 4 | 3/4 | |
5. | Jessica Grimmett, Georgia FSC | 2 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5/5 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Marie Pearce | Atlanta, Ga. |
Judge 4 | Lee Schaffer | Atlanta, Ga. |
Judge 5 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 10:01AM (Competition local time)
106 Pre-Preliminary B Girls Free Skating
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Maj. | Tie Br. |
1. | Emily Stark , Atlanta FSC | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 4/1 | |
2. | Sarah Isaacs , Georgia FSC | 7 | 2 | 1 | 4 | 3 | 3/3 | TOM 6 |
3. | Jessica Richardson, Georgia FSC | 3 | 3 | 5 | 3 | 5 | 3/3 | TOM 9 |
4. | Nicole Varvari , Georgia FSC | 2 | 7 | 4 | 2 | 6 | 3/4 | TOM 8 |
5. | Lily Dwyer , Atlanta FSC | 4 | 5 | 3 | 5 | 2 | 3/4 | TOM 9 |
6. | Frances Umezaki Oba, Georgia FSC | 6 | 6 | 6 | 7 | 4 | 4/6 | |
7. | Amanda McDaniel, Atlanta FSC | 5 | 4 | 8 | 6 | 7 | 3/6 | |
8. | Camila Liao , Georgia FSC | 8 | 8 | 7 | 8 | 8 | 5/8 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Miho Yoshicka | Atlanta, Ga. |
Judge 2 | Elaine Bushey | Salem, S. C. |
Judge 3 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 4 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 5 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 10:36AM (Competition local time)
107 Pre-Preliminary Compulsory Moves
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Brenda Svinti , Georgia FSC | 3 | 1 | 1 | 2/1 | |
2. | Sarah Isaacs , Georgia FSC | 2 | 3 | 2 | 2/2 | |
3. | Frances Umezaki Oba, Georgia FSC | 8 | 2 | 3 | 2/3 | |
4. | Emily Stark , Atlanta FSC | 4 | 7 | 4 | 2/4 | |
5. | Camryn Goins , Georgia FSC | 1 | 6 | 5 | 2/5 | TOM 6 |
6. | Kelly Latsis , Georgia FSC | 5 | 4 | 7 | 2/5 | TOM 9 |
7. | Hannah Carleton, Atlanta FSC | 6 | 5 | 6 | 3/6 | |
8. | Rachel Sinclair, Atlanta FSC | 7 | 8 | 8 | 3/8 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | | |
Judge 1 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 11:04AM (Competition local time)
108 Preliminary Compulsory Moves
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Noella Molloy , Georgia FSC | 2 | 2 | 1 | 3/2 | |
2. | Annabelle Pace , Georgia FSC | 1 | 3 | 2 | 2/2 | |
3. | Olivia Wang , Georgia FSC | 3 | 1 | 4 | 2/3 | |
4. | Lily Dwyer , Atlanta FSC | 4 | 4 | 3 | 3/4 | |
5. | Julia DeCarlo , Birmingham FSC | 5 | 5 | 5 | 3/5 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 2 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 3 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 10:58AM (Competition local time)
109 No-Test Compulsory Moves
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Natasia Rozenberg, Georgia FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Isabella Keaton, Georgia FSC | 2 | 2 | 2 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 2 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 3 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 11:06AM (Competition local time)
110 Pre-Juvenile Compulsory Moves
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Bonnie DeCarlo , Birmingham FSC | 1 | 1 | 2 | 2/1 | |
2. | Grace Rathbun , Atlanta FSC | 2 | 2 | 1 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Judge 2 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 3 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sat, Sep 04, 2010, 11:08AM (Competition local time)
157 Open Juvenile Spins
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Grace Liu , Atlanta FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Dezarae Vazquez, Atlanta FSC | 2 | 2 | 2 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 2 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 3 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:28AM (Competition local time)
158 Pre-Juvenile Spins
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Courtney Kloor , Georgia FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Lauren Angelucci, Georgia FSC | 2 | 2 | 3 | 2/2 | |
3. | Grace Rathbun , Atlanta FSC | 3 | 3 | 2 | 3/3 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:29AM (Competition local time)
159 No-Test Spins
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Rachel Sinclair, Atlanta FSC | 2 | 1 | 1 | 2/1 | |
2. | Alyssa Levitt , Atlanta FSC | 1 | 2 | 2 | 3/2 | |
3. | Callie Goins , Georgia FSC | 3 | 3 | 3 | 3/3 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 2 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 3 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:21AM (Competition local time)
160 Pre-Preliminary Spins
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Camryn Goins , Georgia FSC | 1 | 2 | 1 | 2/1 | |
2. | Hannah Carleton, Atlanta FSC | 2 | 1 | 2 | 3/2 | |
| Hailey Burn , Georgia FSC | | | | | Withdrawn |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:22AM (Competition local time)
161 Preliminary Spins
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Emily Stark , Atlanta FSC | 1 | 1 | 2 | 2/1 | |
2. | Sophie Heeden , Georgia FSC | 2 | 2 | 1 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:23AM (Competition local time)
162 Pre-Preliminary Jumps
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Kelly Latsis , Georgia FSC | 2 | 1 | 1 | 2/1 | |
2. | Hannah Carleton, Atlanta FSC | 1 | 2 | 2 | 3/2 | |
3. | Rachel Sinclair, Atlanta FSC | 3 | 3 | 3 | 3/3 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Janis Crowe | Greenville |
Judge 2 | Tony Torres | Huntsville, Ala. |
Judge 3 | Ginger Whatley | Atlanta, Ga. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:34AM (Competition local time)
163 Preliminary Jumps
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Emily Stark , Atlanta FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:32AM (Competition local time)
164 Open-Juvenile Jumps
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Grace Liu , Atlanta FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Dezarae Vazquez, Atlanta FSC | 2 | 2 | 2 | 3/2 | |
3. | Lillian Ko , Atlanta FSC | 3 | 3 | 3 | 3/3 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Bonnie Boaz | Chapel Hill, N. C. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Warren King | Mauldin, S. C. |
Judge 2 | Gloria Lewis | Lawrence, Ga. |
Judge 3 | Karen Litwiniec | Vestavia Hills, Ala. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:35AM (Competition local time)
165 Pre-Juvenile Showcase
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Annabelle Woodard, Georgia FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Courtney Kloor , Georgia FSC | 2 | 2 | 2 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Catherine Hackney | Acworth,Ga. |
Judge 2 | Lee Schaffer | Atlanta, Ga. |
Judge 3 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:52AM (Competition local time)
166 Preliminary Showcase
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Sophie Heeden , Georgia FSC | 2 | 1 | 1 | 2/1 | |
2. | Annabelle Pace , Georgia FSC | 1 | 2 | 2 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Ann Morton Neale | Farmville, Va. |
Judge 1 | Catherine Hackney | Acworth,Ga. |
Judge 2 | Lee Schaffer | Atlanta, Ga. |
Judge 3 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Substitute | Lori Faris | Lawrenceville, Ga. |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 11:55AM (Competition local time)
167 Pre-Preliminary Showcase
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Nicole Varvari , Georgia FSC | 1 | 1 | 1 | 3/1 | |
2. | Rebekah Eubanks, Georgia FSC | 2 | 2 | 2 | 3/2 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Lori Faris | Lawrenceville, Ga. |
Judge 1 | Catherine Hackney | Acworth,Ga. |
Judge 2 | Lee Schaffer | Atlanta, Ga. |
Judge 3 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 12:12PM (Competition local time)
168 No-Test Showcase
Final Standings
Place | Name | 1 | 2 | 3 | Maj. | Tie Br. |
1. | Georgia Bolocan, Georgia FSC | 1 | 1 | 2 | 2/1 | |
2. | Macy Wilbanks , Georgia FSC | 2 | 2 | 1 | 3/2 | |
3. | Madison Arnold , Georgia FSC | 3 | 3 | 3 | 3/3 | |
Panel of Officials
Function | Name | Hometown |
Referee | Jeannette Doney | Roswell, Ga. |
Assistant Referee | | |
Accountant | Lori Faris | Lawrenceville, Ga. |
Judge 1 | Catherine Hackney | Acworth,Ga. |
Judge 2 | Lee Schaffer | Atlanta, Ga. |
Judge 3 | Jennifer Simon | Galveston, Tex. |
Substitute | | |
Last Updated: Sun, Sep 05, 2010, 12:19PM (Competition local time)
Copyright © 2010 - All Rights Reserved
All corrections and comments to
Web Editor
|