|
2013 PEACH OPEN
Figure Skating Competition
August 31-September 1, 2013
(August 30 if necessary)
Sponsored by the Georgia FSC and sanctioned by US Figure
Skating
|
|
IJS Event Results
6.0 Event Results
102 Pre-Juvenile Test Track Free Skating
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Nancy Starnes, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Adebisi Thompson, Georgia FSC |
2 |
1 |
2 |
3/2 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 2 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 3 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 10:22AM (Competition local time)
103 Preliminary Test Track Free Skating
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Libby Taylor, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Keelee Taylor, Atlanta FSC |
2 |
2 |
2 |
3/2 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 2 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 3 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 10:23AM (Competition local time)
104 Pre- Preliminary Test Track Free Skating
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Emily Hwang, Atlanta FSC |
2 |
1 |
1 |
1 |
4 |
3/1 |
|
2. |
Caroline Riley, Atlanta FSC |
1 |
2 |
3 |
2 |
1 |
4/2 |
|
3. |
Anna Goeppner, Georgia FSC |
3 |
3 |
8 |
5 |
2 |
3/3 |
|
4. |
Sophie Weissel, Georgia FSC |
4 |
4 |
4 |
7 |
5 |
3/4 |
|
5. |
Vered Yudanin, Atlanta FSC |
7 |
5 |
6 |
3 |
6 |
4/6 |
*** TIE *** |
5. |
Juliette Bensyl, Georgia FSC |
6 |
7 |
5 |
6 |
3 |
4/6 |
*** TIE *** |
7. |
Rebekah Eubanks, Georgia FSC |
5 |
8 |
2 |
8 |
7 |
3/7 |
TOM 14 |
8. |
Alexandra Henderson, Georgia FSC |
8 |
6 |
7 |
4 |
8 |
3/7 |
TOM 17 |
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 2 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 3 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 4 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Judge 5 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 10:51AM (Competition local time)
109 Beginner Test Track Free Skating Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Reagan Bridwell, Georgia FSC |
1 |
1 |
3 |
2/1 |
|
2. |
Irene Thao, Atlanta Ice Forum - D... |
2 |
4 |
1 |
2/2 |
TOM 3 |
3. |
Momoha Kiyono, Georgia FSC |
3 |
2 |
2 |
2/2 |
TOM 4 |
4. |
Adeline Wieler, Atlanta FSC |
4 |
3 |
4 |
3/4 |
|
5. |
Mia Rafanelli, Georgia FSC |
5 |
5 |
5 |
3/5 |
|
6. |
Ana Pichanick, Georgia FSC |
6 |
6 |
6 |
3/6 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 3 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 12:46PM (Competition local time)
110 Beginner Test Track Free Skating GroupB
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Emma Curran, Greenville FSC |
1 |
4 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Ana Gates Shields, Georgia FSC |
2 |
2 |
3 |
2/2 |
|
3. |
Margaret Cawston, Atlanta FSC |
3 |
3 |
4 |
2/3 |
|
4. |
Vanessa Vaughn, Atlanta FSC |
4 |
1 |
5 |
2/4 |
|
5. |
Emylin Yu, Georgia FSC |
5 |
5 |
2 |
3/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 3 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 12:59PM (Competition local time)
114 Beginner Test Track Free Skating Group C
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Kayla Draper, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
5 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Nadia Paradise, Point Mallard FSC |
6 |
1 |
6 |
2 |
2 |
3/2 |
|
3. |
Layne Adams, Georgia FSC |
2 |
3 |
5 |
4 |
3 |
3/3 |
TO 17 |
4. |
Natalie Macy, Georgia FSC |
3 |
4 |
2 |
3 |
6 |
3/3 |
TO 18 |
5. |
Sarah Brown, Georgia FSC |
4 |
6 |
3 |
1 |
4 |
4/4 |
|
6. |
Stephanie Choi, Georgia FSC |
5 |
5 |
4 |
6 |
5 |
4/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Ellyn Kestnbaum |
Bethesda, Maryland |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Judge 4 |
Lee Schaffer |
Atlanta, Georgia |
Judge 5 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 02:35PM (Competition local time)
115 Limited Beginner Test Track Free Skating Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Maya Mekyten, Atlanta FSC |
1 |
1 |
1 |
1 |
1 |
5/1 |
|
2. |
Natasha Weinberg, Georgia FSC |
2 |
2 |
2 |
2 |
2 |
5/2 |
|
3. |
Meredith Peterson, Georgia FSC |
4 |
4 |
3 |
3 |
3 |
3/3 |
|
4. |
Elsa Cole, Atlanta FSC |
3 |
3 |
4 |
4 |
4 |
5/4 |
|
5. |
Zazyloge Chensritong, Atlanta Ice Forum - D... |
5 |
5 |
5 |
5 |
5 |
5/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Ellyn Kestnbaum |
Bethesda, Maryland |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Judge 4 |
Lee Schaffer |
Atlanta, Georgia |
Judge 5 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 02:50PM (Competition local time)
116 Limited Beginner Test Track Free Skating Group B
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Rachel Segal, Georgia FSC |
2 |
1 |
1 |
2 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Emily Gagnon, Georgia FSC |
1 |
2 |
2 |
1 |
2 |
5/2 |
|
3. |
Keara Cochran, Georgia FSC |
5 |
3 |
3 |
3 |
3 |
4/3 |
|
4. |
Arianna Ahrabi, Silver Star FSC |
4 |
5 |
3 |
4 |
5 |
3/4 |
*** TIE *** |
4. |
Mikayla Hayden, Georgia FSC |
3 |
4 |
5 |
5 |
4 |
3/4 |
*** TIE *** |
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Ellyn Kestnbaum |
Bethesda, Maryland |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Judge 4 |
Lee Schaffer |
Atlanta, Georgia |
Judge 5 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 03:08PM (Competition local time)
121 Pre-Juvenile Compulsory Moves
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Katie Sanyal, Atlanta FSC |
1 |
1 |
4 |
2/1 |
|
2. |
Natalie Dayvault, Georgia FSC |
2 |
2 |
1 |
3/2 |
|
3. |
Morgan Sliker, Atlanta FSC |
3 |
4 |
2 |
2/3 |
TOM 5 |
4. |
Nastasia Rozenberg, Atlanta FSC |
4 |
3 |
3 |
2/3 |
TOM 6 |
5. |
Gabrielle Kuse, Atlanta FSC |
5 |
5 |
6 |
2/5 |
|
6. |
Emma McConnell, Georgia FSC |
6 |
6 |
5 |
3/6 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 04:39PM (Competition local time)
122 Preliminary Compulsory Moves
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Callie Goins, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Monica Kantor, Atlanta FSC |
2 |
2 |
2 |
3/2 |
|
|
Sarah Suh, Atlanta FSC |
|
|
|
|
Withdrawn |
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 04:42PM (Competition local time)
123 Pre-Preliminary Compulsory Moves Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Julia Cooprider, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Emily Hwang, Atlanta FSC |
2 |
3 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Melody DeMerchant, Atlanta FSC |
4 |
2 |
3 |
2/3 |
|
4. |
Payton Dunn, Georgia FSC |
3 |
4 |
4 |
3/4 |
|
5. |
Sophie Weissel, Georgia FSC |
5 |
5 |
5 |
3/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 04:50PM (Competition local time)
124 Pre-Preliminary Compulsory Moves Group B
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Hailey Miller, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Alexa Phillips, Atlanta FSC |
4 |
1 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Jordan Roach, Georgia FSC |
2 |
3 |
3 |
3/3 |
|
4. |
Nancy Starnes, Georgia FSC |
5 |
5 |
4 |
3/5 |
|
5. |
Anna Gates, Greenville FSC |
3 |
6 |
5 |
2/5 |
|
6. |
Juliette Bensyl, Georgia FSC |
6 |
4 |
6 |
3/6 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 04:55PM (Competition local time)
125 No Test Compulsory Moves Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Regan Williams, Atlanta FSC |
1 |
2 |
2 |
3/2 |
|
2. |
Momoha Kiyono, Georgia FSC |
2 |
6 |
1 |
2/2 |
|
3. |
Emylin Yu, Georgia FSC |
3 |
3 |
3 |
3/3 |
|
4. |
Vanessa Vaughn, Atlanta FSC |
5 |
1 |
4 |
2/4 |
TOM 5 |
5. |
Mia Rafanelli, Georgia FSC |
4 |
4 |
6 |
2/4 |
TOM 8 |
6. |
Natasha Weinberg, Georgia FSC |
6 |
5 |
5 |
2/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:07PM (Competition local time)
126 No Test Compulsory Moves Group B
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Isabelle Chalker |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Layne Adams, Georgia FSC |
2 |
2 |
2 |
3/2 |
|
3. |
Natalie Macy, Georgia FSC |
3 |
3 |
3 |
3/3 |
|
4. |
Nadia Paradise, Point Mallard FSC |
4 |
4 |
4 |
3/4 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Ann Morton Neale* |
Farmville, Virginia |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:12PM (Competition local time)
127 Juvenile/Open Juvenile Jumps
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Georgia Bolocan, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Charles Liu, Atlanta FSC |
3 |
1 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Alexis Simon, Georgia FSC |
2 |
3 |
3 |
3/3 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 2 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 3 |
Sam Gordon |
New York, NY |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:39PM (Competition local time)
129 Preliminary Jumps
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Monica Kantor, Atlanta FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 2 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 3 |
Sam Gordon |
New York, NY |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:37PM (Competition local time)
130 No Test Jumps
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Emylin Yu, Georgia FSC |
2 |
1 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Maya Mekyten, Atlanta FSC |
1 |
2 |
2 |
3/2 |
|
3. |
Sarah Brown, Georgia FSC |
3 |
3 |
3 |
3/3 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Ann Morton Neale* |
Farmville, Virginia |
Judge 1 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 2 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 3 |
Sam Gordon |
New York, NY |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:40PM (Competition local time)
131 Pre-Preliminary Jumps Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Irene Chang, Georgia FSC |
4 |
1 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Elora Stewart, Georgia FSC |
2 |
2 |
2 |
3/2 |
|
3. |
Mathilda Zimmerman, Atlanta FSC |
1 |
3 |
4 |
2/3 |
TOM 4 |
4. |
Melody DeMerchant, Atlanta FSC |
3 |
4 |
3 |
2/3 |
TOM 6 |
5. |
Alexa Phillips, Atlanta FSC |
5 |
5 |
5 |
3/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Ann Morton Neale* |
Farmville, Virginia |
Judge 1 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 2 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 3 |
Sam Gordon |
New York, NY |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:48PM (Competition local time)
132 Pre-Preliminary Jumps Group B
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Danielle Shipp, Georgia FSC |
2 |
1 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Jordan Roach, Georgia FSC |
1 |
2 |
3 |
2/2 |
|
3. |
Kayla Draper, Georgia FSC |
3 |
3 |
4 |
2/3 |
|
4. |
Cassie Turk, Georgia FSC |
5 |
4 |
2 |
2/4 |
|
5. |
Vered Yudanin, Atlanta FSC |
4 |
5 |
5 |
3/5 |
|
|
Jasmine Momin, Georgia FSC |
|
|
|
|
Withdrawn |
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Ann Morton Neale* |
Farmville, Virginia |
Judge 1 |
Najja Bracey |
Alexandria, Virginia |
Judge 2 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 3 |
Sam Gordon |
New York, NY |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:52PM (Competition local time)
133 Pre-Juvenile Spins
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Natalie Dayvault, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Charles Liu, Atlanta FSC |
2 |
2 |
2 |
3/2 |
|
3. |
Katie Sanyal, Atlanta FSC |
3 |
3 |
3 |
3/3 |
|
4. |
Gabrielle Kuse, Atlanta FSC |
4 |
4 |
4 |
3/4 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 2 |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 05:57PM (Competition local time)
134 Preliminary Spins
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Monica Kantor, Atlanta FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 2 |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 06:04PM (Competition local time)
135 No Test Spins
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Emily Hwang, Atlanta FSC |
1 |
1 |
2 |
2/1 |
|
2. |
Isabelle Chalker |
2 |
2 |
1 |
3/2 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 2 |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 06:13PM (Competition local time)
136 Pre-Preliminary Spins
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Rhea Pandit, Georgia FSC |
2 |
3 |
1 |
2/2 |
TOM 3 |
2. |
Alexa Phillips, Atlanta FSC |
3 |
2 |
2 |
2/2 |
TOM 4 |
3. |
Danielle Shipp, Georgia FSC |
4 |
1 |
3 |
2/3 |
|
4. |
Melody DeMerchant, Atlanta FSC |
1 |
4 |
4 |
3/4 |
|
5. |
Alexandra Henderson, Georgia FSC |
5 |
5 |
5 |
3/5 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
John O'Connor |
Philadelphia, PA |
Judge 2 |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Judge 3 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 06:15PM (Competition local time)
141 No Test Dramatic Skate
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Riona Harris, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
2 |
2 |
3/1 |
|
2. |
Ruth Cowgill, Greenville FSC |
2 |
2 |
2 |
1 |
1 |
5/2 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Judge 3 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 4 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Judge 5 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sun, Sep 01, 2013, 11:30AM (Competition local time)
142 Pre-Prelimiary Light Entertainment Skate
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Rebekah Eubanks, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
1 |
1 |
4/1 |
|
2. |
Mathilda Zimmerman, Atlanta FSC |
2 |
1 |
2 |
2 |
2 |
5/2 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Julie Pierce |
Duluth, Georgia |
Judge 3 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 4 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Judge 5 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sun, Sep 01, 2013, 11:33AM (Competition local time)
143 No Test Light Entertainment Skate
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Katie Beelen, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Hailey Miller, Georgia FSC |
2 |
5 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Rhea Pandit, Georgia FSC |
3 |
2 |
4 |
2/3 |
TOM 5 |
4. |
Sarah Brown, Georgia FSC |
4 |
3 |
3 |
2/3 |
TOM 6 |
5. |
Emily Gagnon, Georgia FSC |
5 |
4 |
6 |
2/5 |
|
6. |
Mikayla Hayden, Georgia FSC |
6 |
6 |
5 |
3/6 |
|
7. |
Georgia Tan, Georgia FSC |
7 |
7 |
7 |
3/7 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Kristen Hiller |
Alpharetta, Georgia |
Judge 2 |
Ginger Whatley |
Atlanta, Georgia |
Judge 3 |
Jennifer Simon |
Gavelston, Texas |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sun, Sep 01, 2013, 11:46AM (Competition local time)
201 Preliminary GIrls Free Skating
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Natalie Dayvault, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
1 |
1 |
4/1 |
|
2. |
Katie Sanyal, Atlanta FSC |
2 |
4 |
3 |
2 |
4 |
3/3 |
TO 15 |
3. |
Emma McConnell, Georgia FSC |
4 |
7 |
2 |
3 |
2 |
3/3 |
TO 18 |
4. |
Nastasia Rozenberg, Atlanta FSC |
5 |
5 |
4 |
9 |
5 |
4/5 |
|
5. |
Sarah Suh, Atlanta FSC |
6 |
1 |
5 |
4 |
6 |
3/5 |
TOM 10 |
6. |
Emily Moosbrugger, Atlanta FSC |
3 |
3 |
9 |
5 |
7 |
3/5 |
TOM 11 |
7. |
Ava Williams, Georgia FSC |
7 |
6 |
8 |
8 |
3 |
3/7 |
|
8. |
Morgan Sliker, Atlanta FSC |
8 |
8 |
6 |
6 |
9 |
4/8 |
|
9. |
Monica Kantor, Atlanta FSC |
9 |
9 |
7 |
7 |
8 |
3/8 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 2 |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Judge 3 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 4 |
Debi Shapiro |
Lake Worth, Florida |
Judge 5 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 09:36AM (Competition local time)
202 Pre-Preliminary Girls Free Skating Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Callie Goins, Georgia FSC |
1 |
2 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Madeline Freeman, Atlanta FSC |
2 |
3 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Triniti Fong, Atlanta FSC |
6 |
1 |
3 |
2/3 |
|
4. |
Jeslyn Choi, Atlanta FSC |
3 |
4 |
5 |
2/4 |
TOM 7 |
5. |
Alice Gao, Georgia FSC |
4 |
5 |
4 |
2/4 |
TOM 8 |
6. |
Kaitlyn McGarigle, Atlanta FSC |
5 |
6 |
6 |
3/6 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 09:54AM (Competition local time)
203 Pre-Preliminary Girls Free Skating Group B
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Alexa Phillips, Atlanta FSC |
5 |
1 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Katrina Morgan, Atlanta FSC |
2 |
3 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Kaitlyn Plaziak, Atlanta FSC |
1 |
4 |
3 |
2/3 |
TOM 4 |
4. |
Julia Cooprider, GA FSC |
3 |
2 |
5 |
2/3 |
TOM 5 |
5. |
Mathilda Zimmerman, Atlanta FSC |
4 |
5 |
4 |
2/4 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 10:06AM (Competition local time)
204 No Test Girls Free Skating Group A
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Elizabeth Jester, Atlanta FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Melody DeMerchant, Atlanta FSC |
2 |
2 |
4 |
2/2 |
|
3. |
Payton Dunn, Georgia FSC |
6 |
3 |
3 |
2/3 |
|
4. |
Madison Long, Atlanta FSC |
4 |
6 |
2 |
2/4 |
TOM 6 |
5. |
Elora Stewart, Georgia FSC |
3 |
4 |
7 |
2/4 |
TOM 7 |
6. |
Anna Scott Wieler, Atlanta FSC |
5 |
7 |
5 |
2/5 |
|
7. |
Ruth Cowgill, Greenville FSC |
7 |
5 |
6 |
2/6 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 2 |
Lee Schaffer |
Atlanta, Georgia |
Judge 3 |
Debi Shapiro |
Lake Worth, Florida |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 10:27AM (Competition local time)
205 No Test Girls Free Skating Group B
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Katie Beelen, Georgia FSC |
1 |
4 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Hailey Miller, Georgia FSC |
4 |
2 |
3 |
2/3 |
TO 9 |
3. |
Rhea Pandit, Georgia FSC |
3 |
5 |
2 |
2/3 |
TO 10 |
4. |
Anna Gates, Greenville FSC |
2 |
3 |
6 |
2/3 |
TO 11 |
5. |
Riona Harris, Georgia FSC |
5 |
1 |
4 |
2/4 |
|
6. |
Regan Williams, Atlanta FSC |
7 |
6 |
5 |
2/6 |
|
7. |
Isabelle Chalker |
6 |
7 |
7 |
3/7 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Judge 2 |
Lee Schaffer |
Atlanta, Georgia |
Judge 3 |
Debi Shapiro |
Lake Worth, Florida |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 10:45AM (Competition local time)
206 No Test Girls Free Skating Group C
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Jordan Roach, Georgia FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
2. |
Cassie Turk, Georgia FSC |
2 |
6 |
2 |
2/2 |
|
3. |
Danielle Shipp, Georgia FSC |
3 |
3 |
3 |
3/3 |
|
4. |
Irene Chang, Georgia FSC |
5 |
2 |
4 |
2/4 |
|
5. |
Brya Romaine, Georgia FSC |
4 |
5 |
6 |
2/5 |
*** TIE *** |
5. |
Michelle Miranda, Atlanta FSC |
6 |
4 |
5 |
2/5 |
*** TIE *** |
|
Jasmine Momin, Georgia FSC |
|
|
|
|
Withdrawn |
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Jeannette Doney |
Roswell, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Lee Schaffer |
Atlanta, Georgia |
Judge 2 |
Debi Shapiro |
Lake Worth, Florida |
Judge 3 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 11:03AM (Competition local time)
207 Pre-Juvenile Girls Free Skating
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Tiffany Hatzikoutelis, Atlanta FSC |
1 |
2 |
1 |
2/1 |
|
2. |
Gabrielle Kuse, Atlanta FSC |
2 |
1 |
2 |
3/2 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 11:17AM (Competition local time)
208 Pre-Juvenile Boys Free Skating
Final Standings
Place |
Name |
1 |
2 |
3 |
Maj. |
Tie Br. |
1. |
Charles Liu, Atlanta FSC |
1 |
1 |
1 |
3/1 |
|
Panel of Officials
Function |
Name |
Hometown |
Referee |
Sara Stephens |
Marietta, Georgia |
Assistant Referee |
|
|
Accountant |
Kimberley Moore |
Charlotte, NC |
Judge 1 |
Lisa Boyer |
Harvest, Alabama |
Judge 2 |
Karen Litwinic |
Vestavia, Alabama |
Judge 3 |
Tony Torres |
Huntsville, Alabama |
Substitute |
|
|
Last Updated: Sat, Aug 31, 2013, 11:18AM (Competition local time)
Copyright © 2013 - All Rights Reserved
All corrections and comments to
Web Editor
|